Dziś jest 19-12-07 Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Kancelaria parafialna

jest czynna:
w poniedziałki,środy i piątki od 18.00 – 19.30
Telefon: 12 637 55 96,     662 380 402

  E-mail:
parafia.bronowice@gmail.com


25 października 2015

 

     Dzisiaj w XXX niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 – dziękczynny hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad o godz. 1715 – wypominki, następnie o godz. 1730 – będzie odprawiana Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 – Msza św. 

 

     W środę, święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

 

     W piątek, o godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800 – Msza św. zbiorowa za zmarłych.

 

     W sobotę, o godz. 1730 – zakończenie nabożeństw różańcowych. 

 

     W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.

     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. 

     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.

 

DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ, PAMIĘĆ ORAZ ŻYCZLIWOŚĆ, Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI, A TAKŻE DARÓW DOBRA, RADOŚCI I SZCZĘŚCIA W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ WAM BOŻE!

 

18 października 2015

 

     Przeżywamy przedostatnią niedzielę października w liturgiczne wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, patrona pracowników Służby Zdrowia.

     O godz. 1600 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

     O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe. 

 

     W poniedziałek, w Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych, święto św. Piotra z Alcantary, zakonnika – współpatrona Prowincji.

 

     We wtorek, w archidiecezji krakowskiej uroczystość św. Jana Kantego, kapłana i wybitnego uczonego, głównego patrona archidiecezji oraz miasta Krakowa. 

 

     W środę, w liturgii Kościoła wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa. 

 

     W czwartek, wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża. 

 

     W piątek, wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800 – Msza św. zbiorowa za zmarłych.

 

     W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia", nazywaną „żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Dzieło to wspiera poprzez stypendia młodych ludzi z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych. Łącznie zebrano kwotę: 4.470 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary.

 

     W ubiegły natomiast wtorek powrócił do kościoła po konserwacji obraz Matki Bożej Bronowickiej Włodzimierza Tetmajera. Oprócz obrazu został poddany konserwacji również cały ołtarz. Łączna kwota za wykonane prace wyniosła 33.700 zł. Naszą wdzięczność kierujemy do wszystkich, którzy złożyli ofiary na ten cel podczas parafialnych zbiórek oraz do indywidualnych darczyńców. Wszystkich Was obejmujemy naszą codzienną modlitwą, prosząc dobrego Boga w Waszych intencjach.

 

     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.

 

     Dziś przed kościołem, klerycy naszego Wyższego Seminarium Duchownego rozprowadzają swoje czasopismo „FBI”, czyli Franciszkański Biuletyn Informacyjny. Tematem przewodnim numeru jest Święta Matka Kościół. Przeczytać w nim można artykuły ukazujące blaski i cienie współczesnego Kościoła. Zachęcamy do lektury czasopisma i wsparcia naszych braci. Za życzliwość i hojne serce składamy wszystkim Bóg Zapłać.

 

DROGIM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCY ORAZ SYMPATYKOM, UCZĘSZCZAJĄCYM NA MSZĘ ŚWIETĄ DO NASZEGO KOŚCIOŁA, ŻYCZYMY RADOŚCI, DUCHOWEGO POKOJU ORAZ WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!

11 października 2015

 

     Dzisiaj, obchodzimy w Kościele Jubileuszowy, XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Pontyfikat Papieża Polaka był wielką promocją rodziny i obroną fundamentalnych wartości dotyczących ludzkiej cielesności, płciowości, seksualności, godności narzeczeństwa, sakramentalnego małżeństwa i rodziny otwartej na życie. 

     Tak jak każdego roku w tym dniu, swoją modlitwą i ofiarą możemy również wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która jest nazywana „żywym pomnikiem Jana Pawła II”. Dzieło to wspiera poprzez stypendia ok. 2500 młodych ludzi z całej Polski, głównie z rodzin wielodzietnych.

 

     We wtorek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe oraz zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła.

 

     W czwartek, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.

 

     W piątek, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

 

     W sobotę, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.

 

     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na Papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za składane ofiary i wszelką życzliwość. 

 

WAM, DRODZY PARAFIANIE, SYMPATYCY I DOBROCZYŃCY TEJ FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI I KLASZTORU, ŻYCZYMY SPOKOJNEJ, RODZINNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ OBFITYCH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE!

4 października 2015

 

     Dzisiaj przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu, diakona i założyciela Trzech Zakonów. Dla wszystkich braci i sióstr, odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

     Na Mszy św. o godz. 900 – alumni naszego Wyższego Seminarium Duchownego, złożą na ręce Ojca Prowincjała swoje śluby wieczyste. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie. Z tej racji, Msza św. z godziny 1030, zostanie wyjątkowo odprawiona o godz. 1100.

 

     Zapraszamy wiernych na nabożeństwa różańcowe, które odprawiamy codziennie o godz. 1730. W najbliższy wtorek zostaną poświęcone różańce dla dzieci pierwszokomunijnych, którzy również poprowadzą to nabożeństwo. 

 

     W poniedziałek, wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy.

 

     W środę, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. 

 

     W piątek, w archidiecezji krakowskiej święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

 

     Dyrekcja Gimnazjum nr 82 przy ul Stawowej 179, zaprasza absolwentów i sympatyków szkoły na obchody pięciolecia powstania tegoż Gimnazjum w dniu 9 października br. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godzinie 1630 w naszym kościele parafialnym. Więcej informacji na temat obchodów tej rocznicy można znaleźć na stronie ZSO nr 53 i na plakatach.

 

     W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej świątyni oraz na Papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za składane ofiary i wszelką życzliwość.

 

WSZYSTKIM DROGIM PARAFIANOM, SYMPATYKOM I DOBROCZYŃCOM TEJ FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI I KLASZTORU, ŻYCZYMY OBFITOŚCI ŁASK BOŻYCH NA CAŁY NOWY TYDZIEŃ ORAZ WSZELKIEJ RADOŚCI I POKOJU W ŻYCIU OSOBISTYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE! 

19 października 2014

  

     Dzisiaj, w przedostatnią niedzielę października rozpoczynamy w Kościele Tydzień Misyjny. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.

 

     W poniedziałek, uroczystość św. Jana Kantego, kapłana i wybitnego uczonego, głównego patrona archidiecezji krakowskiej.

 

     We wtorek, w liturgii Kościoła wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa. O godz. 2030 – próba chóru w salce parafialnej. Z serca dziękujemy nowym osobom, które odpowiedziały na apel i przyszły ostatnio na próbę, zasilając nasze szeregi. Wierzymy, iż z czasem będzie nas jeszcze więcej…

 

     W środę, wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża.

 

     W czwartek, wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana.

 

     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

 

     W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej parafialnej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Łącznie zebrano kwotę: 3.085 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary, hojność i wrażliwość serca.

 

     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.

 

PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM ORAZ SYMPATYKOM, UCZĘSZCZAJĄCYM NA MSZĘ ŚWIETĄ DO NASZEGO KOŚCIOŁA, ŻYCZYMY RADOŚCI, DUCHOWEGO POKOJU ORAZ WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!

 

 

12 października 2014

 

     Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą obchodzimy w Kościele XIV Dzień Papieski, pod hasłem „Świętymi bądźcie”. Swoją modlitwą i ofiarą możemy wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga w edukacji uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z wielodzietnych i ubogich rodzin w Polsce.

 

     Gościmy w parafii naszego bronowickiego Rodaka o. Kaspra Kapronia, od kilku lat pracującego na misjach w Boliwii, który głosi na Mszach św. okolicznościowe kazanie. Otoczmy go modlitwą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski w kapłańskiej posłudze.

     O godz. 1600 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a o godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe.

 

     W poniedziałek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe oraz zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła.

 

     W środę, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Międzynarodowy Dzień Niewidomych.

 

     W czwartek, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.

 

     W piątek, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

 

     W sobotę, święto św. Łukasza, Ewangelisty, patrona Pracowników Służby Zdrowia.

 

     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na Papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za składane ofiary i wszelką życzliwość.

     Pragniemy również poinformować, iż zostały naprawione dzwony kościelne. Ich łączny koszt naprawy wyniósł: 4.093 złote.

 

WSZYSTKIM WAM, DRODZY PARAFIANIE I DOBROCZYŃCY, ŻYCZYMY SPOKOJNEJ, RODZINNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ OBFITYCH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE! 

5 października 2014

  

     Przeżywamy XXVII niedzielę zwykłą. Przez cały miesiąc październik nabożeństwa różańcowe w naszej świątyni odprawiamy o godz. 1730. W środy nabożeństwa te prowadzą dzieci.

 

     W poniedziałek, na Mszach św. modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.

 

     We wtorek, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.

 

     W czwartek, w archidiecezji krakowskiej święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa.

 

     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

 

     W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką życzliwość.

 

     Radny naszej Dzielnicy, Pan Tomasz Regulski, zaprasza wszystkich mieszkańców Bronowic Wielkich do głosowania na budżet obywatelski w dniu dzisiejszym w szkole przy ul. Stawowej 179, w godzinach od 1200 do 2000.

 

 

WSZYSTKIM PARAFIANOM I DOBROCZYŃCOM, ŻYCZYMY RADOSNEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKICH BOŻYCH ŁASK ORAZ OPIEKI MATKI NAJŚWIĘTSZEJ W NADCHODZĄCYM NOWYM TYGODNIU PRAC I OBOWIĄZKÓW. NIECH PAN WAS BŁOGOSŁAWI I STRZEŻE!

Listopadowe zamyślenia

 

Listopad jest miesiącem szczególnej pamięci o tych, którzy na zawsze odeszli od nas, przechodząc przez bramę śmierci. Dlatego w tym czasie wyciszenia i zadumy, modlitwy i milczenia, częściej odwiedzamy nasze cmentarze, porządkujemy groby naszych bliskich zmarłych, przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. Pamiętajmy przy tym jednak, że nie możemy zatrzymać się tylko na zewnętrznych przejawach naszej pamięci o tych, co poprzedzili nas w znaku wiary i odeszli do wieczności.

Kościół od początku zaprasza nas właśnie do modlitwy za wiernych zmarłych. Sens tej modlitwy, ukazuje się nam w pełni dopiero wówczas, gdy uwzględnimy pełną wizję Kościoła, jako wspólnoty wszystkich tych, którzy wierzą w zmartwychwstałego Chrystusa, zarówno żywych jak i umarłych, przebywających w czyśćcu, czy też tych, którzy tryumfują w chwale nieba.

Modlitwy za spokój dusz bliskich zmarłych, świadczą o poziomie duchowości i miłości chrześcijańskiej osób, podejmujących tę praktykę. Wszelkie interesy i ziemskie wyrachowania są tu wykluczone, stąd też modlący się za zmarłych pełnią zawsze bezinteresowną posługę pomagania tym duszom, które nie zadośćuczyniły jeszcze sprawiedliwości Bożej i przechodząc proces oczyszczenia, czekają na wejście do krainy wiecznej szczęśliwości, dlatego – jak uczy nas Biblia – „Święta i zbawienna jest myśl modlić się za zmarłych”(2 Mch 12, 46).

Listopad, to także miesiąc zadumy i refleksji nad jakością i sensem naszego codziennego życia. O tym właśnie przypominają nam groby bliskich zmarłych, o których święty Jan Chryzostom powiedział kiedyś: „wejdźcie do grobów - one są katedrami mądrości”. Jakże często dopiero śmierć bliskiej osoby, staje się dla wielu z nas powodem powrotu do wiary, do Boga i do Kościoła.

Dzień Zaduszny, cały listopad i każdy ludzki pogrzeb, a także jego rocznice, Kościół obchodzi jako wielki czas nadziei., bowiem „Trzeba, ażeby to, co zniszczalne, przyodziało się w niezniszczalność, a to co śmiertelne przyodziało się w nieśmiertelność” (1 Kor 15, 53). To echo wielkiej nadziei słychać wyraźnie w sprawowanej w liturgii: „Choć nas zasmuca nieunikniona konieczność śmierci, znajdujemy pociechę w obietnicy przyszłej nieśmiertelności. Albowiem życie Twoich wiernych, Panie, zmienia się, ale się nie kończy” (Prefacja o zmarłych).

Chrześcijanin jest zatem człowiekiem życia. Życia wiecznego. A wchodzi do niego poprzez śmierć – „bramę pokornych”. Idzie za Chrystusem i powtarza Jego drogę. Z życia doczesnego przez śmierć ciała, przechodzi do życia wiecznego. Stad też wszyscy wierni zmarli uczestniczą w tym misterium, a umierając w Chrystusie, razem z Nim dostępują chwały zmartwychwstania. Śmierć bowiem przeżywana Chrystusie - jak pisał Sługa Boży Jan Paweł II - nie jest dla człowieka wrogiem, ale siostrą prowadzącą do lepszego życia. Również Apostołka Bożego Miłosierdzia, Święta siostra Faustyna Kowalska mówiła często, że śmierć jest bramą do życia prawdziwego, a życie prawdziwe, to życie w bliskości Boga, to życie święte. Listopad jest więc też miesiącem, który powinien przypomnieć nam o powszechnym powołaniu do świętości. W tym miesiącu refleksji i zadumy nad kruchością i znikomością ludzkiego życia ale także i miesiącu wielkiej nadziei, prośmy dobrego Boga, o to abyśmy w każdej chwili naszego życia, byli gotowi na spotkanie z Nim w tajemnicy i naszej śmierci.

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIE

WŁASNEGO KOŚCIOŁA

27 października 2013

 
 
Dzisiaj w XXX niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 – dziękczynny hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad o godz. 1715 – wypominki, następnie o godz. 1730 – będzie odprawiana Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 – Msza św. 
 
W poniedziałek, święto św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza.
 
W czwartek, o godz. 1730 – zakończenie nabożeństw różańcowych. 
 
W piątek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a o godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy.
W związku ze świętami, w pierwszy piątek listopada nie będzie spotkania przygotowującego młodzież do sakramentu bierzmowania,. Odbędzie się ono w piątek, 8 listopada. Młodzież przychodzi na Drogę Krzyżową o 1730, następnie uczestniczy w Mszy św., a po niej, katecheza w dolnej kaplicy kościoła.
Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. 
Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
W sobotę, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.
O godz. 830 udamy się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii. 
 
W przyszłą niedzielę, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. W tym dniu będzie można uzyskać odpust zupełny dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.
 
 
DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ, PAMIĘĆ, ŻYCZLIWOŚĆ, Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA, RADOŚCI I SZCZĘŚCIA W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU NASZYCH PRAC I OBOWIĄZKÓW. SZCZĘŚĆ BOŻE!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA DZIEWIĄTA

NIEDZIELA ZWYKŁA

20 października 2013

 
 
Przeżywamy przedostatnią niedzielę października w uroczystość św. Jana Kantego, kapłana i wybitnego uczonego, głównego patrona archidiecezji krakowskiej. 
O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.
 
W poniedziałek, w liturgii Kościoła wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa. Na Mszach św. modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
 
We wtorek, wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża. 
 
W środę, wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana. 
 
W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800 – Msza św. zbiorowa za zmarłych.
 
W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej parafialnej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Łącznie zebrano kwotę: 3.115 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary, hojność i zrozumienie.
 
Przypominamy, iż w najbliższy czwartek 24 października, organizujemy pielgrzymkę autokarem do następujących sanktuariów: Jasna Góra, Piekary Śląskie oraz Czerna. Opłata od osoby 50 złotych. Wyjazd o godz. 700 rano z parkingu przed kościołem. Zapisy w zakrystii. 
 
W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.
 
 
DROGIM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCY ORAZ SYMPATYKOM, UCZĘSZCZAJĄCYM NA MSZĘ ŚWIETĄ DO NASZEGO KOŚCIOŁA, ŻYCZYMY RADOŚCI, DUCHOWEGO POKOJU ORAZ WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA

13 października 2013

 
 
Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą, obchodzimy w Kościele XIII Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Swoją modlitwą i ofiarą możemy wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która pomaga w edukacji uzdolnionej młodzieży, pochodzącej z wielodzietnych i ubogich rodzin w Polsce. 
Na sumie, o godz. 1200, zostanie poświęcona do celów liturgicznych, odnowiona dzięki naszym darczyńcom, zabytkowa, neogotycka monstrancja.
O godz. 1600 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe oraz zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła. 
 
We wtorek, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
 
W środę, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. O godz. 1830 – spotkanie duszpasterskiej grupy rodzin w salce parafialnej. Szczegóły na plakatach.
 
W czwartek, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
 
W piątek, święto św. Łukasza, Ewangelisty, patrona Pracowników Służby Zdrowia. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. 
 
W sobotę, rocznica męczeńskiej śmierci i liturgiczne wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
 
Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na Papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Bóg zapłać za składane ofiary i wszelką życzliwość. 
 
W czwartek, 24 października br., organizujemy pielgrzymkę autokarem do następujących sanktuariów: Jasna Góra, Piekary Śląskie oraz Czerna. Opłata od osoby 50 złotych. Wyjazd o godz. 700 rano z parkingu przed kościołem. Zapisy w zakrystii. 
 
 
WAM, DRODZY PARAFIANIE, SYMPATYCY I DOBROCZYŃCY TEJ FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI I KLASZTORU, ŻYCZYMY SPOKOJNEJ, RODZINNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ OBFITYCH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA

10 listopada 2013

 
W liturgii Kościoła, w XXXII niedzielę zwykłą, którą obchodzimy, przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W ten sposób chcemy uwrażliwiać siebie i całe społeczeństwo na problem wolności religijnej, jako jednego z podstawowych praw człowieka. 
O godz. 1600 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.
Przypominamy, iż przez cały miesiąc listopad w naszym kościele o godz. 1715 – modlimy się za zamarłych, zgłoszonych na wypominki. Następnie w ich intencji odprawiamy o godz. 1730 – Drogę Krzyżową, a o godz. 1800 – Mszę św. 
 
W poniedziałek, wspomnienie św. Marcina z Tours. W tym dniu przypada 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy więc w modlitwach o naszej Ojczyźnie.
 
We wtorek, wspomnienie św. Jozafata, biskupa i męczennika.
 
W środę, wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników polskich.
 
W czwartek, wspomnienie świętych męczenników Mikołaja Tavelicia i Towarzyszy.
 
W piątek, w naszej prowincji Matki Bożej Anielskiej, wspomnienie św. Dydaka z Alcali, patrona braci zakonnych. W modlitwach pamiętajmy w tym dniu szczególnie o posługującym w naszym kościele bracie Damianie. 
O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych, zgłoszonych na wypominki roczne.
 
Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej parafialnej świątyni. Z serca mówimy wszystkim „Bóg zapłać” za składane ofiary, modlitwę i okazywaną dobroć. 
 
 
WSZYSTKIM WAM, DRODZY PARAFIANIE I DOBROCZYŃCY, ŻYCZYMY SPOKOJNEJ, RODZINNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ BOŻYCH ŁASK I RADOŚCI W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

DWUDZIESTA SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

6 października 2013

 
Dzisiaj XXVII niedziela zwykła. W naszej świątyni, gościmy ks. Michała Kowalskiego, proboszcza z parafii w Woli Zachariaszowskiej, należącej do naszego dekanatu. Ksiądz Proboszcz głosi okolicznościowe kazanie na wszystkich Mszach św. Zbierana dziś taca, w całości jest przeznaczona na budowę kościoła na terenie tamtejszej parafii.
 
W poniedziałek, wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. 
Zapraszamy wiernych codziennie na nabożeństwa różańcowe do parafialnej świątyni, które odprawiamy o godz. 1730. Niech one połączą nasze serca w Maryjny hymn uwielbienia i wdzięczności Bogu za wszelkie otrzymywane łaski. 
W najbliższy czwartek, różaniec w intencji rodzin naszej parafii, poprowadzi Duszpasterska Grupa Rodzin.
 
W środę, w archidiecezji krakowskiej święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa. 
 
W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. 
 
W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką życzliwość. 
 
 
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I JUBILATOM, ŻYCZYMY BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI, POTRZEBNYCH ŁASK W ŻYCIU OSOBISTYM, A TAKŻE RADOŚCI I POKOJU W SERCACH ORAZ WSZELKIEGO DOBRA W CODZIENNYCH PODEJMOWANYCH PRACACH I OBOWIĄZKACH. SZCZĘŚĆ BOŻE!

Modlitwa różańcowa

            W miesiącu październiku, Kościół w sposób szczególny modli się na Różańcu. W tej różańcowej „szkole Maryi”, chrześcijanin z nadzieją i ufnością wraz z Matką Bożą rozważa tajemnice wiary. Różaniec Najświętszej Maryi Panny jest dla nas najpewniejszą bronią i pomocą w każdej chwili życia.

Człowiekiem modlitwy różańcowej był niewątpliwie bł. Jan Paweł II. Wielokrotnie podkreślał cudowną prostotę i głębię tej modlitwy, która niejako „pulsuje życiem ludzkim” i „wprowadza nasze życie w tajemnice Boże i sprowadza Boga do naszego życia”. Papież mówił też o ogromnym znaczeniu modlitwy różańcowej i sam osobiście dawał przykład, jak się nim nieustannie modlić, ponieważ „odmawiając różaniec rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania. Ona – radosna, bolejąca, chwalebna, zawsze u boku Syna – jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw”.

Nie lękajmy się więc sięgać po tę skuteczną modlitewną broń w intencjach całego Kościoła, naszej parafii, wszystkich rodzin, ludzi samotnych, zagubionych życiowo i bezbronnych. Bądźmy dziećmi Maryi, wtuleni z wiarą w Jej macierzyńską dłoń!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

28 października 2012

Dzisiaj w XXX niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad o godz. 1715 – wypominki, następnie o godz. 1730 – będzie odprawiana Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 – Msza św.
We wtorek, o godz. 1900 – spotkanie ministrantów w salce parafialnej.
W czwartek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności.
Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
W piątek, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.
O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a o godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 udamy się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.
Również w tym dniu zapraszamy wszystkich na spotkanie modlitewne do dolnej kaplicy kościoła w godz. 2000 do 2100. Podczas adoracja krzyża w sposób szczególny będziemy wspominać naszych bliskich zmarłych, prosząc Boga o życie wieczne dla nich.
W związku ze świętami, w pierwszy piątek listopada nie będzie spotkania przygotowującego młodzież do sakramentu bierzmowania,. Odbędzie się ono w piątek, 9 listopada. Młodzież przychodzi na Drogę Krzyżową o 1730, następnie uczestniczy w Mszy św., a po niej, katecheza w dolnej kaplicy kościoła.
W sobotę, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. W tym dniu będzie można uzyskać odpust zupełny dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.
O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, natomiast o godz. 1800 Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Faustyny. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych.
W przyszłą niedzielę, będziemy gościć ks. Michała Kowalskiego, proboszcza powstałej trzy lata temu parafii w Woli Zachariaszowskiej, należącej do naszego dekanatu. Będzie on głosił okolicznościowe kazanie na wszystkich Mszach św. W tym dniu zbierana taca, w całości zostanie przeznaczona na budowę kościoła na terenie tamtejszej parafii.
DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ, PAMIĘĆ, ŻYCZLIWOŚĆ, Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA, A TAKŻE WZAJEMNEJ POMOCY I UPRZEJMOŚCI W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU NASZYCH PRAC I OBOWIĄZKÓW. SZCZĘŚĆ BOŻE!
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

21 października 2012

 
Przeżywamy w Kościele XXIX niedzielę zwykłą. Nabożeństwo różańcowe, odprawiane jest codziennie o godz. 1730.
 
W poniedziałek, w liturgii Kościoła wspomnienie bł. Jana Pawła II, papieża. 
 
We wtorek, wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana. O godz. 1900 – spotkanie ministrantów w salce parafialnej.
 
W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. 
 
W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej parafialnej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Łącznie zebrano kwotę: 3.130 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary, hojność i zrozumienie.
Pragniemy również poinformować, iż w ostatnim czasie dla potrzeb liturgicznych zostały zakupione: pulpit wolnostojący pod Pismo Święte z racji rozpoczętego w Kościele Powszechnym Roku Wiary oraz nowy, elektroniczny ekran, do wyświetlania pieśni kościelnych. Ogólny koszt tych inwestycji wyniósł: 10.600 zł. 
 
Przypominamy, iż w sobotę 27 października organizujemy pielgrzymkę autokarem do następujących sanktuariów: Jasna Góra, Gidle, Święta Anna i Leśniów. Opłata od osoby 40 złotych. Wyjazd o godz. 700 rano z parkingu przed kościołem. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy w zakrystii. 
 
W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.
 
 
DROGIM NASZYM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCY ORAZ SYMPATYKOM, UCZĘSZCZAJĄCYM NA MSZĘ ŚWIĘTĄ DO NASZE-GO KOŚCIOŁA ŻYCZYMY ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE! 
 

ROK WIARY

11X 2012 -24 XI 2013

 

            11 października bieżącego roku rozpoczął się w całym Kościele Powszechnym Rok Wiary, który potrwa do Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, 24 listopada 2013 roku. W swoim Liście Apostolskim „Porta fidei” papież Benedykt XVI podkreśla, że „czas ten będzie dobra okazją do wprowadzenia całej wspólnoty kościelnej w szczególna refleksję i poprowadzi do ponownego odkrycia wiary”.

            W sytuacji przeżywanego w wielu krajach głębokiego kryzysu wiary, trzeba na nowo odkryć wartość karmienia się Słowem Bożym i Eucharystią. Zgodnie z intencją Ojca Świętego, Rok wiary ma być dla każdego wyznawcy Chrystusa zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia, a także zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Ma on też rozbudzić w wierzących zapał i entuzjazm do wyznawania wiary w całej pełni.

            Rok Wiary ma nam pomóc lepiej usłyszeć odpowiedź Jezusa: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał” (J 6, 29). Ma nas również przekonać, że wiara w Jezusa Chrystusa jest drogą do osiągnięcia zbawienia w sposób ostateczny.

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

14 października 2012

 
Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą obchodzimy w Kościele XII Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. Swoją modlitwą i ofiarą może wesprzeć Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 
Miesiąc październik jest w tym roku wyjątkowo bogaty w wydarzenia. Po pierwsze w ubiegły czwartek rozpoczął się w całym Kościele Powszechnym Rok Wiary, czyli czas odnawiania naszej miłosnej relacji z Bogiem. Z tej racji zapraszamy wiernych do świątyni dziś o godz. 2030 – na uroczysty Apel Jasnogórski, połączony z wniesieniem Księgi Pisma Świętego oraz wyznaniem wiary. 
O godz. 1600 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy – prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
 
W poniedziałek, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
 
We wtorek, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. O godz. 1900 – spotkanie ministrantów w salce parafialnej.
 
W środę, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
 
W czwartek, święto św. Łukasza, Ewangelisty, patrona Pracowników Służby Zdrowia. 
 
W piątek, rocznica męczeńskiej śmierci i liturgiczne wspomnienie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. 
 
W sobotę, w archidiecezji krakowskiej uroczystość św. Jana Kantego, kapłana.
 
Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką życzliwość. 
 
W sobotę 27 października organizujemy pielgrzymkę autokarem do następujących sanktuariów: Jasna Góra, Gidle, Święta Anna i Leśniów. Opłata od osoby 40 złotych. Wyjazd o godz. 700 rano z parkingu przed kościołem. Zapisy w zakrystii. 
 
 
WSZYSTKIM WAM, DRODZY PARAFIANIE I DOBROCZYŃCY, ŻYCZYMY SPOKOJNEJ, RODZINNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ OBFITYCH BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE! 
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

7 października 2012

 
 
 
Dzisiaj XXVII niedziela zwykła. Zapraszamy wiernych na nabożeństwa różańcowe do parafialnej świątyni, które odprawiamy o godz. 1730. Niech one połączą nasze serca w Maryjny hymn uwielbienia i wdzięczności Bogu za wszelkie otrzymywane łaski. W środy – różaniec prowadzą dzieci, a w czwartki, młodzież.
 
W poniedziałek, na Mszach św., modlimy się przez wstawiennictwo św. Ojca Franciszka o nowe i liczne powołania do służby w Kościele. 
 
We wtorek, w archidiecezji krakowskiej święto bł. Wincentego Kadłubka, biskupa. O godz. 1900 – spotkanie ministrantów w salce parafialnej.
 
W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. 
 
W sobotę, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej, zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła.
 
W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką życzliwość. 
Również w przyszłą niedzielę, na Mszy św. o godz. 1030 – zostaną poświęcone i rozdane różańce dla dzieci, przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy św. – spotkanie organizacyjne z rodzicami. 
 
 
WSZYSTKIM PARAFIANOM I DOBROCZYŃCOM ŻYCZYMY SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI, W NOWYM, ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. SZCZĘŚĆ BOŻE!
 

LISTOPAD:

MIESIĄC ZADUMY NAD PRZEMIJANIEM

            Kolejny miesiąc listopad. Cmentarze pełne zapalonych zniczy i świeżych kwiatów. Dzień Wszystkich Świętych, a potem Zaduszki. Dni pamięci o tych, co już odeszli, których już nie ma pośród nas. Odwiedzamy groby najbliższych, zadumani, rozmodleni, zamyśleni…, jakby czas nagle spowolniał, stał się bliższy naszemu sercu w tym nieustannym biegu codzienności. Odżywają wspomnienia, a pod powieką zwyczajna ludzka łza… Dlatego jest to również dobry moment, aby odnaleźć w sobie ciszę na refleksję nad swoim życiem, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bo ile dobra pozostawisz na ziemi, tyle go uniosą aniołowie do nieba! Warto więc kochać, by ciągle żyć w pamięci innych…

 

Eligiusz Dymowski

*       *       *

kiedy przyjdzie śmierć

zrób mi krzyż na czole

z kropel łez

tak jak czyniła moja matka

kiedy opuszczałem dom

to jedno tylko

możemy zabrać

na drogę

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

WŁASNEGO KOŚCIOŁA

30 października 2011

 
     Dzisiaj w XXXI niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne.
 
     We wtorek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w naszej świątyni w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. 
     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
     W środę, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.
 
     W czwartek, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. W tym dniu będzie można uzyskać odpust zupełny dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.
     O godz. 1730 – Droga Krzyżowa, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas pierwszych i drugich gimnazjum.
 
     W piątek, wspomnienie św. Karola Boromeuszka, biskupa. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a o godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 udamy się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.
     O godz.1730 – w kościele nabożeństwo, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z trzecich klas gimnazjalnych oraz pozostałych osób pochodzących z poza parafii.
 
W sobotę, o godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, natomiast o godz. 1800 Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Faustyny. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych.
 
 
ŻYCZYMY WSZYSTKIM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, SPOKOJNEJ ORAZ BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI, A TAKŻE WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W CODZIENNYM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI I WSPIERA!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

WŁASNEGO KOŚCIOŁA

30 października 2011

 
     Dzisiaj w XXXI niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne.
 
     We wtorek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w naszej świątyni w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. 
     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
     W środę, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.
 
     W czwartek, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. W tym dniu będzie można uzyskać odpust zupełny dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.
     O godz. 1730 – Droga Krzyżowa, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas pierwszych i drugich gimnazjum.
 
     W piątek, wspomnienie św. Karola Boromeuszka, biskupa. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a o godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 udamy się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.
     O godz.1730 – w kościele nabożeństwo, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z trzecich klas gimnazjalnych oraz pozostałych osób pochodzących z poza parafii.
 
W sobotę, o godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, natomiast o godz. 1800 Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Faustyny. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych.
 
 
ŻYCZYMY WSZYSTKIM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, SPOKOJNEJ ORAZ BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI, A TAKŻE WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W CODZIENNYM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI I WSPIERA!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

WŁASNEGO KOŚCIOŁA

30 października 2011

 
     Dzisiaj w XXXI niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.
     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki, wraz z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne.
 
     We wtorek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w naszej świątyni w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej, około godz. 1430, Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. 
     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
     W środę, Kościół obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.
 
     W czwartek, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. W tym dniu będzie można uzyskać odpust zupełny dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.
     O godz. 1730 – Droga Krzyżowa, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas pierwszych i drugich gimnazjum.
 
     W piątek, wspomnienie św. Karola Boromeuszka, biskupa. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a o godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 udamy się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.
     O godz.1730 – w kościele nabożeństwo, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z trzecich klas gimnazjalnych oraz pozostałych osób pochodzących z poza parafii.
 
W sobotę, o godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, natomiast o godz. 1800 Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Faustyny. Po Mszy św. zmiana tajemnic różańcowych.
 
 
ŻYCZYMY WSZYSTKIM PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, SPOKOJNEJ ORAZ BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI, A TAKŻE WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W CODZIENNYM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI I WSPIERA!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

23 października 2011

 
     Przeżywamy XXX niedzielę zwykłą roku liturgicznego. Na Mszy św. o godz. 1030, zostaną poświecone i rozdane różańce dla dzieci pierwszokomunijnych. O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. 
 
     W poniedziałek, na Mszy św. rano i wieczorem, za wstawiennictwem Biedaczyny z Asyżu, modlimy się o nowe, liczne i święte powołania do wszystkich wspólnot franciszkańskich oraz o wierne wytrwanie dla tych, którzy już wybrali taką drogę życia. 
 
     We wtorek natomiast, modlimy się przez wstawiennictwo św. Antoniego z Padwy w naszych osobistych intencjach, za całą parafię, nasze rodziny, osoby chore, biedne i potrzebujące.
 
     W czwartek, 27 października, przypada 25. rocznica modlitewnego spotkania przedstawicieli religii świata w Asyżu. Dla uczczenia tego wydarzenia, o godz. 1800 – zostanie odprawiona w naszym kościele uroczysta Msza św., a po niej „Nabożeństwo w duchu Asyżu”. Zapraszamy gorąco wiernych, przedstawicieli wspólnot zakonnych, FZŚ, do wspólnej modlitwy za całą ludzkość oraz o pokój na świecie. 
 
     W piątek, święto św. Apostołów, Szymona i Judy Tadeusza. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800 – Msza św. zbiorowa za zmarłych. 
 
     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.
 
 
 
DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ I ŻYCZLIWOŚĆ - Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA, WZAJEMNEJ POMOCY I UPRZEJMOŚCI, W ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU NASZYCH PRAC I OBOWIĄZKÓW. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

16 października 2011

 
     Przeżywamy w XXIX niedzielę zwykłą. Na Mszy św. o godz. 1030 zostaną poświecone i rozdane różańce dla dzieci pierwszokomunijnych. O godz. 1630 – spotkanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, a o godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. 
 
     W poniedziałek, wspomnienie Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.
 
     We wtorek, święto św. Łukasza, Ewangelisty. 
 
     W czwartek, uroczystość św. Jana Kantego, kapłana oraz głównego patrona miasta Krakowa i Archidiecezji. 
 
     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach pamiętajmy o nauczycielach i wychowawcach. 
 
     W sobotę, wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa.
 
     W ubiegłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wpierającą materialnie i duchowo wielką rzeszę młodych i uzdolnionych stypendystów z całej Polski. Łącznie zebrano kwotę: 3.400 zł. Bóg zapłać wszystkim za złożone ofiary, życzliwość i wyrozumiałość.
 
 
 
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK NA CAŁY ROZPOCZYNAJĄCY SIĘ NOWY TYDZIEŃ. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

9 października 2011

 
     Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą obchodzimy w Kościele XI Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Ojciec Święty Benedykt XVI mówił: „Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa”. Jest to więc dzień wdzięczności Bogu za dar tak Wielkiego Papieża w dziejach ludzkości.
     O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy – prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
 
     W poniedziałek, przez wstawiennictwo św. Franciszka, modlitwy o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
 
     W czwartek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej zakończenie nabożeństw fatimskich z okolicznościową procesją wokół kościoła.
 
     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach pamiętajmy o nauczycielach i wychowawcach. 
 
     W sobotę, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie rodzice przypominają sobie o swoich dzieciach, które odeszły do wieczności, ale na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym tragedię śmierci dziecka. Nadal powszechnym problemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć osieroconych rodziców oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych, zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Otoczmy ich w tym dniu szczególną modlitewną troską.
 
     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wpierającą materialnie i duchowo ogromną rzeszę stypendystów z całej Polski. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką dobroć. 
     Również dzisiaj, po Mszy św. o godz. 1030 – spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
 
 
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIATYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W NOWYM, ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

9 października 2011

 
     Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą obchodzimy w Kościele XI Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Ojciec Święty Benedykt XVI mówił: „Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa”. Jest to więc dzień wdzięczności Bogu za dar tak Wielkiego Papieża w dziejach ludzkości.
     O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy – prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
 
     W poniedziałek, przez wstawiennictwo św. Franciszka, modlitwy o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
 
     W czwartek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej zakończenie nabożeństw fatimskich z okolicznościową procesją wokół kościoła.
 
     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach pamiętajmy o nauczycielach i wychowawcach. 
 
     W sobotę, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie rodzice przypominają sobie o swoich dzieciach, które odeszły do wieczności, ale na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym tragedię śmierci dziecka. Nadal powszechnym problemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć osieroconych rodziców oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych, zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Otoczmy ich w tym dniu szczególną modlitewną troską.
 
     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wpierającą materialnie i duchowo ogromną rzeszę stypendystów z całej Polski. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką dobroć. 
     Również dzisiaj, po Mszy św. o godz. 1030 – spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
 
 
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIATYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W NOWYM, ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

9 października 2011

 
     Dzisiaj, w XXVIII niedzielę zwykłą obchodzimy w Kościele XI Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Ojciec Święty Benedykt XVI mówił: „Zawsze uderzał mnie i budował przykład jego modlitwy: zanurzał się w spotkaniu z Bogiem, pomimo rozlicznych trudności jego posługiwania. A potem świadectwo jego cierpienia: Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa”. Jest to więc dzień wdzięczności Bogu za dar tak Wielkiego Papieża w dziejach ludzkości.
     O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy – prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
 
     W poniedziałek, przez wstawiennictwo św. Franciszka, modlitwy o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
 
     W czwartek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej zakończenie nabożeństw fatimskich z okolicznościową procesją wokół kościoła.
 
     W piątek, o godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. W naszych modlitwach pamiętajmy o nauczycielach i wychowawcach. 
 
     W sobotę, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie rodzice przypominają sobie o swoich dzieciach, które odeszły do wieczności, ale na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym tragedię śmierci dziecka. Nadal powszechnym problemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć osieroconych rodziców oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych, zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Otoczmy ich w tym dniu szczególną modlitewną troską.
 
     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wpierającą materialnie i duchowo ogromną rzeszę stypendystów z całej Polski. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką dobroć. 
     Również dzisiaj, po Mszy św. o godz. 1030 – spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.
 
 
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIATYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W NOWYM, ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 
 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

2 października 2011

 
     Przeżywamy XXVII niedzielę zwykłą. O godz. 1730 – Nabożeństwo różańcowe oraz modlitwy nowennowe przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu. 
 
     W poniedziałek, ostatni dzień nowenny do św. Franciszka. Po Mszy św. wieczornej, zgodnie z naszą franciszkańską tradycją, zostanie odprawione nabożeństwo TRANSITUS, upamiętniające błogosławioną śmierć Biedaczyny z Asyżu.
 
     We wtorek, uroczystość św. Franciszka z Asyżu. Dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich z tej racji odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. O godz. 1000 – alumni naszego Wyższego Seminarium Duchownego, złożą na ręce Ojca Prowincjała swoje śluby wieczyste. Pamiętajmy o nich w codziennej modlitwie, aby gorliwie wytrwali na służbie w Chrystusowym Kościele. 
 
     W środę, wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy.
 
     W czwartek, o godz. 1730 – różaniec w kościele, Msza św. oraz katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klas pierwszych i drugich gimnazjum.
 
     W piątek, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy – prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania. O godz. 630 – Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godzinie 1730 – nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. O godz. 1800 – Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 – o. Proboszcz uda się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii. O godz. 1800 – Msza św. zbiorowa za zmarłych. 
     O godz.1730 – w kościele nabożeństwo, Msza św., a po niej katecheza dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z trzecich klas gimnazjalnych oraz pozostałych osób pochodzących z poza parafii.
 
     W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką dobroć. 
     Również w przyszłą niedzielę, po Mszy św. o godz. 1030 – spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
 
 
 
WSZYSTKIM GROMADZĄCYM SIĘ W TEJ ŚWIĄTYNI: PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM, ŻYCZYMY SPOKOJU, RADOŚCI, A TAKŻE WZAJEMNEJ UPRZEJMOŚCI I ŻYCZLIWOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W CODZIENNEJ PRACY I PODEJMOWANYCH OBOWIĄZKACH. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!
 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA

31 października 2010

 

     Dzisiaj, w XXXI niedzielę zwykłą roku liturgicznego, przeżywamy uroczystość poświęcenia własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 – zakończenie nabożeństw różańcowych.
     W godzinach od 1000 do 1330 – zapraszamy do dolnej kaplicy kościoła, gdzie można obejrzeć wystawę obrazów pt. „Jan Paweł II – Wielki”, autorstwa krakowskiego malarza Zbigniewa Pilcha.     W poniedziałek, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w naszej świątyni w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej około godz. 1430 Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Co więcej – to zdecydowanie za mało! Pośpieszmy im z pomocą, zanosząc i ofiarując za nich w darze wdzięczności modlitwę, Mszę św. oraz Komunię św. Dopiero wtedy kwiat zaniesiony przez nas na grób i zapalone na nim znicze, będą wyrazem czegoś, co jest naprawdę cenne w oczach Bożych, a nie tylko zewnętrzną dekoracją.
     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną w dniach 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
     Przez cały miesiąc listopad, w naszym kościele o godz. 1715, modlimy się za zamarłych, zgłoszonych na wypominki. Następnie w ich intencji odprawiamy o godz. 1730 Drogę Krzyżową, a o godz. 1800 Mszę św.     We wtorek, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dzień Zaduszny. W dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary”.     W środę, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich.     W czwartek, wspomnienie św. Karola Boromeuszka, biskupa. Po Mszy św. o godz. 1800, o. Paweł zaprasza rodziców dzieci pierwszokomunijnych na spotkanie w salce parafialnej. Obecność obowiązkowa.     W piątek, o godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 o. Proboszcz uda się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.     W sobotę, o godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, a o godz. 1800 – Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Siostry Faustyny; po niej zmiana tajemnic różańcowych.     Pragniemy przekazać z serca płynące Bóg zapłać Rodzinom: Traczów, Zarembskich, Klimów i Kucharczyków, za kwiaty i ofiarowane chryzantemy do świątyni oraz na grobowiec naszych zmarłych zakonników.
WSZYSTKIM WAM, DRODZY PARAFIANIE I DOBROCZYŃCY, ŻYCZYMY NADE WSZYSTKO SPOKOJU W PRZEŻYWANIU TYCH WYJĄTKOWYCH, ŚWIĄTECZNYCH DNI ZADUMY NAD LUDZKIM ŻYCIEM I PRZEMIJANIEM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA

24 października 2010

     Dzisiaj XXX niedziela zwykła roku liturgicznego. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe. Zapraszamy do dolnej kaplicy kościoła, gdzie można obejrzeć wystawę obrazów pt. „Jan Paweł II – Wielki”, autorstwa krakowskiego malarza Zbigniewa Pilcha.     W poniedziałek, na Mszy św. rano i wieczorem, za wstawiennictwem Biedaczyny z Asyżu, modlimy się o nowe, liczne i święte powołania do wszystkich wspólnot franciszkańskich.      We wtorek natomiast, modlimy się przez wstawiennictwo św. Antoniego z Padwy w naszych osobistych intencjach, za całą parafię, nasze rodziny, chorych, biednych, bezrobotnych i potrzebujących.     W środę, światowy Dzień Modlitw w „Duchu Asyżu”, zapoczątkowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1986 roku, w rodzinnym mieście św. Franciszka.     W czwartek, święto św. Apostołów, Szymona i Judy Tadeusza.     W piątek, o godz. 630, Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800, Msza św. zbiorowa za zmarłych.     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki, na których prosimy wypisywać czytelnie imiona i nazwiska naszych bliskich zmarłych, zgłoszonych na wypominki. Należy również zaznaczyć, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana Droga Krzyżowa, o godz. 1730, a o godz. 1800 Msza św.
WSZYSTKIM GROMADZĄCYM SIĘ NA MODLITWĘ W TEJ FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI, ŻYCZYMY WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W CODZIENNYM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!

 

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

17 października 2010

     Dzisiaj przeżywamy w Kościele XXIX niedzielę zwykłą roku liturgicznego. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.      W poniedziałek, święto św. Łukasza Ewangelisty.     We wtorek, w naszej prowincji zakonnej, Matki Bożej Anielskiej, wspomnienie obowiązkowe św. Piotra z Alkantary, kapłana, patrona prowincji.     W środę, w archidiecezji krakowskiej uroczystość św. Jana Kantego, kapłana, głównego patrona miasta i archidiecezji.     W czwartek, wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa.     W piątek, o godz. 630, Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.      W sobotę, wspomnienie św. Jana Kapistrana.     W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej parafialnej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia". Łącznie zebrano kwotę: 2.936 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary, hojność i zrozumienie.
     Pragniemy również poinformować, iż w ostatnim czasie zakończono prace związane z wykonaniem daszków zabezpieczających drzwi do dolnej kaplicy kościoła. Ogólny koszt wyniósł 7.449 zł.     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.
DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ I ŻYCZLIWOŚĆ - Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA, WZAJEMNEJ POMOCY I UPRZEJMOŚCI W ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU NASZYCH PRAC I OBOWIĄZKÓW! NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

10 października 2010

 

     Dzisiaj w XXVIII niedzielę zwykłą roku liturgicznego, w Kościele obchodzimy „X Dzień Papieski”, którego celem jest wsparcie funduszu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ofiary na ten cel można składać do specjalnej puszki. O godz. 1630 spotkanie wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w salce parafialnej a o godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.      W poniedziałek, za wstawiennictwem św. Ojca Franciszka, na Mszach św. modlimy się o nowe dobre powołania do służby w winnicy Pańskiej. Po Mszy św. wieczornej spotkanie ministrantów w czasie którego m. in. nastąpi wybór nowego prezesa.     W środę, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej, zakończenie nabożeństw fatimskich z okolicznościową procesją wokół kościoła.     W piątek, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła.
     Od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie rodzice przypominają o swoich dzieciach, które odeszły do wieczności, ale na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym właśnie tragedię śmierci dziecka. Nadal powszechnym pro-blemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć osieroconych rodziców oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych, zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Otoczmy ich w tym dniu szczególną modlitewną troską.
     O godz. 630, Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.      W sobotę, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej.     Dzisiaj, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej parafialnej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wyrozumiałość.
PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W NOWYM ROZPOCZYNAJACYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!

 

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

3 października 2010

 

     Przeżywamy XXVII niedzielę zwykłą roku liturgicznego. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe i modlitwy nowennowe przed uroczystością św. Franciszka. W każdą środę różaniec będą prowadzić dzieci, natomiast w każdy czwartek – młodzież, przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.
     Dzisiaj po Mszy św. wieczornej, zgodnie z tradycją, zostanie odprawione nabożeństwo TRANSITUS, upamiętniające błogosławioną śmierć Biedaczyny z Asyżu.
     Od 3 do 9 października br., przeżywać będziemy 66. Tydzień Miłosierdzia. Przez cały rok towarzyszy nam hasło: „Bądźmy świadkami miłości”. Natomiast w tych dniach, szczególnie chcemy skupić się na nakazie Jezusa, umywającego nogi swoim uczniom: „Czyńcie, jak Ja wam uczyniłem”.     W poniedziałek, uroczystość św. Ojca Franciszka, diakona, założyciela trzech zakonów. Na Mszy św. godz. 1100, alumni z V roku naszego Wyższego Seminarium Duchownego złożą na ręce Ojca Prowincjała swoje śluby wieczyste. Otoczmy ich naszą modlitewną pamięcią.     We wtorek, wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, zakonnicy.     W czwartek, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Po Mszy św. wieczornej, rozpoczną się katechezy dla kandydatów do sakramentu bierzmowania z klasy pierwszych i drugich gimnazjum.     W piątek, o godz. 630, Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.      W sobotę, w Archidiecezji krakowskiej, święto bł. Wincentego Kadłubka.     W przyszłą niedzielę, po Mszach św., przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej parafialnej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i hojność.
WSZYSTKIM GROMADZĄCYM SIĘ W TEJ ŚWIĄTYNI: PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM, ŻYCZYMY SPOKOJU, RADOŚCI, ALE TAKŻE WZAJEMNEJ UPRZEJMOŚCI I ŻYCZLIWOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W CODZIENNEJ PRACY I PODEJMOWANYCH OBOWIĄZKACH.

 

Październik miesiącem Różańca

 Różaniec jest jedną z najpiękniejszych modlitw w Kościele. W dzisiejszej formie powstał w końcu piętnastego wieku, a do jego rozpowszechnienia najbardziej przyczynili się dominikanie.

Gdy 7 października 1571 r. flota Świętej Ligi (głównie hiszpańska i wenecka) pod wodzą Juana de Austria odniosła zwycięstwo nad flotą turecką Alego Paszy pod Lepanto (obecnie Naupaktos w Grecji), papież Pius V polecił obchodzić ten dzień jako święto Matki Bożej Różańcowej, ponieważ to właśnie modlitwie różańcowej przypisywał odniesienie tego zwycięstwa. Natomiast papież Leon XIII w roku 1885 zlecił zbiorowe odmawianie różańca przez cały październik, a do Litanii loretańskiej włączył wezwanie: „Królowo Różańca świętego, módl się za nami”.

Maryja jest naszą najlepszą Matką do której tak chętnie zwracamy się w codziennych potrzebach i troskach. Kiedy więc odmawiamy różaniec, chcemy być podobni do małego dziecka i dlatego często powtarzamy: Zdrowaś Maryjo…, Bądź pozdrowiona, Matko! Wypowiadając te słowa nawiązujemy do radosnego wydarzenia w Nazarecie, kiedy Archanioł Gabriel, pozdrawiając Maryję, oznajmił Jej, że jest „pełna łaski”. Skoro więc Ona jest „łaski pełna”, to my, świadomi własnej niedoskonałości, prosimy Ją z ufnością: „Módl się za nami grzesznymi”, abyśmy także napełnieni zostali łaską miłosiernego i dobrego Boga.

W historii zbawienia, ilekroć Maryja chciała przekazać światu swoje orędzie, zjawiała się wybranym ludziom (najczęściej dzieciom) z różańcem w ręku i usilnie zachęcała do jego odmawiania. Tak było w Lourdes w 1858 r., tak też było w Fatimie w 1917 r. Z tych faktów wynika, że modlitwa różańcowa jest dla Maryi szczególnie miła, a dla nas wszystkich bardzo skuteczna. Wyrosła bowiem ona ze źródła Ewangelii i jest jej wiernym streszczeniem.

Jan Paweł II w czasie swych apostolskich pielgrzymek po całym świecie, nie rozstawał się nigdy z różańcem. Szczególnie wzruszająca była modlitwa różańcowa Papieża 13 maja 1982 r. w Fatimie, w pierwszą rocznicę zamachu na jego życie. Ojciec św. uklęknął przed figurą Matki Bożej Fatimskiej w kaplicy objawień. Przez czterdzieści minut trwał na modlitwie, dziękując Maryi za ocalenie życia i powrót do zdrowia. Włączył także w swoją modlitwę sprawy Kościoła i całej rodziny ludzkiej. Modlił się o chleb, sprawiedliwość i pokój na ziemi. Modlił się również o poszanowanie życia każdego człowieka, o zachowanie Bożych przykazań, o wierność Chrystusowi oraz o miłość w samym Kościele i wśród wszystkich ludzi na całym świecie.

Dla ludzi wierzących, różaniec nie może więc być przedmiotem, który ogląda się z należnym szacunkiem. Nie może być również jakimś magicznym amuletem, który nosi się jedynie przy sobie, ale bardzo rzadko na nim się modli. Tej wyjątkowej modlitwie, za każdym razem trzeba koniecznie przywracać dawną jej świeżość i powszechność. Niechaj różaniec, w tym październikowym maryjnym czasie, scala nasze rodziny, nasze wspólnoty i naszą parafię.

 
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1 listopada 2009

 
     Przeżywamy dziś Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w naszym kościele odprawiamy tak jak w każdą niedzielę. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej około godz. 1430 Msza św. Wypominki przyjmujemy w zakrystii, kruchcie kościoła oraz na cmentarzu. Przez cały miesiąc listopad w naszym kościele modlimy się za zamarłych zgłoszonych na wypominki, o godz. 1715. Następnie w ich intencji odprawiamy o godz. 1730 Drogę Krzyżową, a o godz. 1800 Mszę św.
     Przypominamy, iż wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
     W poniedziałek, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, tzw. Dzień Zaduszny. W tym dniu szczególnych wspomnień o zmarłych, pamiętajmy o podstawowych prawdach naszej wiary: „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. Niech obok troski o groby naszych bliskich, nie zabraknie modlitwy za tych, „którzy poprzedzili nas ze znakiem wiary” 
 
     We wtorek, wspomnienie Zmarłych Braci, Sióstr, Rodziców, Krewnych i Dobroczyńców Zakonu Serafickiego. Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich. 
 
      W środę, wspomnienie św. Karola Boromeuszka, biskupa.
 
     W piątek, o godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne. O godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 1800 Msza św. w intencji Misji i Misjonarzy. Z racji, że jest to również Pierwszy Piątek Miesiąca, o godz. 900 o. Proboszcz uda się z posługą duszpasterską do chorych naszej parafii.
 
     W sobotę, o godz. 1715 – wypominki, o godz. 1730 nabożeństwo różańcowe, a o godz. 1800 - Msza św. w intencji Róż Żywego Różańca z Róży św. Siostry Faustyny, a po niej zmiana tajemnic różańcowych.
 
     Bóg zapłać Rodzinom: Traczów, Zarembskich, Gołębiowskich i Kucharczyków za kwiaty i ofiarowane chryzantemy do świątyni oraz na grobowiec naszych zmarłych zakonników.
 
     W przyszłą niedzielę po każdej Mszy św. przedstawiciele Rady Parafialnej będą zbierać ofiary na potrzeby i inwestycje naszej franciszkańskiej świątyni. Dziękujemy za dar Waszej hojności i wyrozumiałości.
 
     WSZYSTKIM WAM, DRODZY PARAFIANIE I DOBROCZYŃCY, ŻYCZYMY NADE WSZYSTKO SPOKOJU W PRZEŻYWANIU TYCH WYJĄTKOWYCH, ŚWIĄTECZNYCH DNI ZADUMY NAD LUDZKIM ŻYCIEM I PRZEMIJANIEM. NIECH PAN WAM BŁOGOSŁAWI!
 
 UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA

WŁASNEGO KOŚCIOŁA

25 października 2009

 
     Dzisiaj w XXX niedzielę zwykłą roku liturgicznego przeżywamy Uroczystość Poświęcenia Własnego Kościoła. Na sumie o godz. 1200 nabożeństwo dziękczynne i hymn „Te Deum” za dar naszej świątyni. O godz. 1730 nabożeństwo różańcowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. 
     Również w dniu dzisiejszym gościmy kapłana z parafii św. Karola Boromeusza, który głosi okolicznościowe kazanie, a po mszach św. kwestuje na budowę tamtejszego kościoła. Przyjmijmy go z darem życzliwości i otwartego serca. 
 
     W poniedziałek, na mszy św. rano i wieczorem, za wstawiennictwem Biedaczyny z Asyżu, modlimy się o nowe, liczne i święte powołania do wszystkich wspólnot franciszkańskich. 
 
     We wtorek natomiast, modlimy się przez wstawiennictwo św. Antoniego z Padwy w naszych osobistych intencjach, za całą parafię, nasze rodziny, chorych, biednych, bezrobotnych i potrzebujących. 
 
     W środę, święto św. Apostołów, Szymona i Judy Tadeusza.
 
     W piątek, o godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne, a o godz. 1800 Msza św. zbiorowa za zmarłych.
 
     W sobotę o godz. 1730 - zakończenie październikowych nabożeństw różańcowych.
 
     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki z zaznaczeniem, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. W intencji zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa oraz o godz. 1800 Msza św.
  
     W przyszłą niedzielę, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w tym dniu odprawiamy w naszej świątyni w porządku niedzielnym. Po południu o godz. 1400 procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych, a po niej około godz. 1430 Msza św. Wypominki w tym dniu będą przyjmowane w zakrystii, kruchcie kościoła i na cmentarzu.
 
     Z pewnością, przed tą Uroczystością większość z nas znajdzie się na cmentarzach, aby porządkować groby swoich bliskich. Jest to wyraz nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Co więcej – to zdecydowanie za mało! Pośpieszmy im z pomocą, zanosząc i ofiarując za nich w darze wdzięczności modlitwę, Mszę św. oraz Komunię św. Dopiero wtedy kwiat zaniesiony przez nas na grób i zapalone na nim lampki, będą wyrazem czegoś, co jest naprawdę cenne w oczach Bożych, a nie tylko zewnętrzną dekoracją. 
 
     Wierni, którzy nawiedzą kościół lub kaplicę publiczną dnia 1 i 2 listopada, mogą uzyskać odpust zupełny, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Według obowiązujących przepisów mogą oni uzyskać ten odpust tylko jeden raz w ciągu dnia. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada (włącznie) jest zupełny, w inne dni roku – cząstkowy.
 
WSZYSTKIM GROMADZĄCYM SIĘ NA MODLITWĘ W TEJ FRANCISZKAŃSKIEJ ŚWIĄTYNI, ŻYCZYMY WSZELKICH BOŻYCH ŁASK W CODZIENNYM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM I ZAWODOWYM. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
 
 
 
 800 lat Zakonu Franciszkańskiego
 
 
 
     „Reguła i życie Braci Mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Brat Franciszek przyrzeka posłuszeństwo i uszanowanie papieżowi Honoriuszowi  i jego prawnym następcom, i Kościołowi Rzymskiemu. A inni bracia maja obowiązek słuchać brata Franciszka i jego następców” (Reguła Zatwierdzona, rozdz. I).
 
 
 
Modlitwa Jana Pawła II
 
     Święty Franciszku, pomóż nam zbliżyć Chrystusa do Kościoła i do świata dzisiejszego. Ty, który nosiłeś w sercu dolę współczesnych ci ludzi, dopomóż nam, sercem bliskim sercu Odkupiciela, ogarnąć sprawy ludzi naszej epoki: trudne problemy społeczne, gospodarcze i polityczne, problemy kultury i cywilizacji współczesnej, wszystkie cierpienia dzisiejszego człowieka, jego zwątpienia, jego negacje, jego wahania i napięcia, jego kompleksy i niepokoje. Pomóż nam przełożyć wszystko na sposób ewangeliczny, aby sam Chrystus mógł być „Drogą, Prawdą i Życiem” dla człowieka naszych czasów. Amen.

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

18 października 2009

 

     Dziś XXIX niedziela zwykła. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe. Również dzisiaj rozpoczyna się w Kościele „Tydzień Misyjny”, pod hasłem „Aby mieli życie”. Jak co roku - jest on wołaniem do sumień ludzkich, aby dar Ewangelii dotarł do każdego człowieka na wszystkich kontynentach. Światowy Dzień Misji jest więc okazją do modlitwy w intencji tych, którzy czekają na Dobrą Nowinę i tych, którzy są posłani przez Kościół jako misjonarze i misjonarki. Pamiętajmy, że obowiązek misyjnej współpracy jest powszechny, ponieważ misje są sprawą wiary i dotyczą wszystkich ochrzczonych.

     W poniedziałek, w naszej prowincji zakonnej Matki Bożej Anielskiej, wspomnienie obowiązkowe św. Piotra z Alkantary, kapłana, patrona prowincji.

     We wtorek, w archidiecezji krakowskiej uroczystość św. Jana Kantego, kapłana, głównego patrona miasta i archidiecezji.
W środę wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa.

     W piątek, wspomnienie św. Jana Kapistrana, kapłana. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.

     W ubiegłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestowali na potrzeby naszej parafialnej świątyni oraz na papieską Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia. Łącznie zebrano kwotę: 3092 zł. Bóg zapłać za wszystkie złożone ofiary, hojność i zrozumienie.
     Natomiast w przyszłą niedzielę będziemy gościć kapłana z parafii św. Karola Boromeusza, który będzie głosił okolicznościowe kazanie, a po Mszach św. będzie kwestował na budowę tamtejszego kościoła

     W kruchcie kościoła oraz w zakrystii są wyłożone kartki na których prosimy wypisywać czytelnie bliskich zmarłych na wypominki oraz zaznaczenie, czy są to wypominki roczne, czy miesięczne. Za zmarłych zgłoszonych na wypominki do naszego kościoła, przez cały miesiąc listopad będzie odprawiana o godz. 1730 Droga Krzyżowa, a o godz. 1800 Msza św.

     W zakrystii są jeszcze do nabycia pamiątkowe zegary związane z jubileuszową rocznicą 100-lecia naszej parafii.

DZIĘKUJĄC ZA MODLITWĘ I ŻYCZLIWOŚĆ - Z SERCA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SPOKOJNEJ I BŁOGOSŁAWIONEJ NIEDZIELI ORAZ WSZELKIEGO DOBRA, WZAJEMNEJ POMOCY I UPRZEJMOŚCI W ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU NASZYCH PRAC I OBOWIĄZKÓW.

 

 

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

11 października 2009

 

 

     Przeżywamy dziś XXVIII niedzielę zwykłą. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.
     Na Mszy św. o godz. 1030 zostaną poświęcone i rozdane różańce dla dzieci pierwszokomunijnych, a bezpośrednio po Mszy, uczniowie bronowickiego III Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji, zapraszają na inscenizację słowno-muzyczną z okazji „IX Dnia Papieskiego”, który w tym roku przeżywać będziemy pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.

     W poniedziałek, przez wstawiennictwo św. Franciszka modlitwy o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
 
     We wtorek, wspomnienie bł. Honorata Koźmińskiego, kapłana. Po Mszy św. wieczornej zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła.

     W czwartek, wspomnienie św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła. Od 1988 roku na świecie, a od 2004 roku w Polsce, 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. W tym czasie rodzice przypominają o swoich dzieciach, które odeszły do wieczności, ale na zawsze zagościły w ich sercach. Zwracają także uwagę na prawa rodziców i podpowiadają, jak można nieść realną pomoc osobom przechodzącym tragedię śmierci własnego dziecka. Nadal powszechnym problemem jest niezrozumienie emocjonalnych przeżyć osieroconych rodziców oraz brak przestrzegania podstawowych praw im należnych, zwłaszcza, gdy dziecko umiera przed narodzeniem. Otoczmy ich w tym dniu szczególną modlitewną troską.

     W piątek, wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.
 
     W sobotę, wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika.

     Dziś po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej kwestują na potrzeby naszej parafialnej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i życzliwość.

     W zakrystii można jeszcze nabyć pamiątkowe zegary związane z jubileuszową rocznicą 100-lecia naszej parafii.

     PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM NASZEJ ŚWIĄTYNI, ŻYCZYMY WSZELKIEGO DOBRA I RADOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W NOWYM, ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ TYGODNIU. NIECH PAN WAS OBDARZY POKOJEM!
                                                                                             Duszpasterze

 

 

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

4 października 2009

 

     Dziś uroczystość św. Franciszka z Asyżu. Dla wszystkich trzech zakonów franciszkańskich z tej racji odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. O godz. 1730 – nabożeństwo różańcowe.


     W dniach od 4 do 10 października przeżywać będziemy 65. Tydzień Miłosierdzia.      W poniedziałek, wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy. Po Mszy św. wieczornej w salce parafialnej spotkanie ministrantów i kandydatów do służby liturgicznej ołtarza. Obecność obowiązkowa.


     We wtorek zakończenie nabożeństw fatimskich z okoliczną procesją wokół kościoła.

     W środę, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Przypominamy wiernym, iż w naszej świątyni nabożeństwa różańcowe odprawiamy w miesiącu październiku o godz. 1730. W środy - prowadzą je dzieci z naszej parafii, a w każdy czwartek - młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania.


     W piątek, w archidiecezji krakowskiej święto bł. Wincentego Kadłubka. O godz. 630 Droga Krzyżowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki roczne.


     W przyszłą niedzielę po Mszach św. przedstawiciele Rady Parafialnej będą kwestować na potrzeby naszej parafialnej świątyni. Bóg zapłać za składane ofiary, modlitwę i wszelką dobroć.


     Również w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 1030 zostaną poświęcone i rozdane różańce dla dzieci pierwszokomunijnych, a bezpośrednio po Mszy uczniowie bronowickiego III Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji, zapraszają na inscenizację słowno-muzyczną z okazji „IX Dnia Papieskiego”, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Wolności”.


     W zakrystii można nabyć pamiątkowe zegary związane z jubileuszową rocznicą 100-lecia naszej parafii.


     WSZYSTKIM GROMADZĄCYM SIĘ W TEJ ŚWIĄTYNI: PARAFIANOM, DOBROCZYŃCOM I SYMPATYKOM, ŻYCZYMY SPOKOJU, RADOŚCI, A TAKŻE WZAJEMNEJ UPRZEJMOŚCI I ŻYCZLIWOŚCI ORAZ BOŻYCH ŁASK W CODZIENNEJ PRACY I PODEJMOWANYCH OBOWIĄZKACH.
                                                    Duszpasterze
 

Odwiedziło nas

Odsłon: 7382

Odwiedzający

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Parafia w obiektywie

Szukaj