Dziś jest 19-09-17 Imieniny: Franciszka, Roberta, Justyna

Kancelaria parafialna

jest czynna:
w poniedziałki,środy i piątki od 18.00 – 19.30
Telefon: 12 637 55 96,     662 380 402

  E-mail:
parafia.bronowice@gmail.com

Chór Parafialny „Omni Die

Utwory chórlane:

„Omni Die” w języku łacińskim oznacza „Dnia każdego”. Również i my każdego dnia chcemy śpiewać Bogu na chwałę, sobie dla przyjemności i wspólnocie parafialnej dla głębszego przeżywania liturgii i radości wspólnej modlitwy.

Chór powstał z inicjatywy organisty naszej parafii, pana Pawła Szczygła, który z propozycją powołania zespołu zwracał się kolejno do osób dorosłych, wspomagających scholkę parafialną, zapraszając do współpracy także członków ich rodzin, współmałżonków oraz młodzież.

Pierwsze próby rozpoczęły się w lutym 2006 roku. Było ciężko, ale wesoło, czasami aż nazbyt. Trudno było młodemu dyrygentowi ogarnąć tak różnorodną grupę. Odnosiliśmy wrażenie, że ambitnego człowieka trudno zadowolić. Wiele nie mówił, za to z jego tajemniczych uśmiechów wnioskowaliśmy, że przed nami jeszcze dużo pracy. Nie zrażaliśmy się tym i ćwiczyliśmy z coraz większym zaangażowaniem.

Nasze występy rozpoczęliśmy od …. Śpiewaliśmy na zaproszenie podczas odpustu w Pilicy, w kościele w Rząsce, kilkakrotnie w parafii na Azorach, w kościele oo. Franciszkanów przy ul. Reformackiej oraz podczas inauguracji roku akademickiego w tutejszym seminarium.

Przez pięć lat uzbierał się już całkiem pokaźny i różnorodny repertuar. Mamy opracowane utwory na każdą część roku liturgicznego oraz uroczystości związane ze świętami Maryjnymi, ślubami. Od czterech lat współpracujemy z chórem Wyższego Seminarium Duchownego im. Św. Bonawentury ,przygotowując wspólną oprawę muzyczną uroczystości z okazji święceń kapłańskich, Do tradycji już należy wspólne wykonywanie kolęd.

Poznajemy muzykę wokalną różnych epok, począwszy od muzyki średniowiecznej po współczesną. Sięgamy po znanych kompozytorów takich jak: Jan Sebastian Bach, Ludwik van Beethoven, Wolfgang Amadeusz Mozart, po współczesnych: Irena Pfeiffer, ks. Kazimierz Pasionek, Józef Świder, o. Łukasz Buksa OFM. Słowa, to często psalmy, fragmenty homilii np. Jana Pawła II, utwory Jana Kochanowskiego, teksty tradycyjnych pieśni kościelnych. Śpiewamy także po łacinie.

Uczestnictwo w chórze daje nam poczucie wspólnoty, a równocześnie przekonanie, że cały czas rozwijamy się, uczymy się wciąż czegoś nowego, śpiewamy coraz to ambitniejsze i trudniejsze utwory. Pomaga nam w tym ogromne zaangażowanie Pawła, jego tłumaczenia często skomplikowanych muzycznych zawiłości, opowiadane ciekawostki, a nawet dowcipy. Systematyczny udział w zajęciach wymaga od wszystkich sporego wysiłku, wyrzeczeń, dokonywania wyborów, współpracy i dobrej woli naszych najbliższych. Mimo to czujemy ogromną satysfakcję, bo śpiewamy z przyjemnością!

Marzą nam się nagrania płyt z naszym śpiewem – już czynimy pierwsze kroki i starania. Chcielibyśmy bardzo, by dołączyło do nas kilka osób. Ba! Nawet kilkanaście!

Próby odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 2030 w salce obok kancelarii parafialnej. Zapraszamy wszystkich, którzy są jeszcze nie zdecydowani oraz tych, którzy od dawna marzą o wspólnym śpiewaniu. Dołączcie do nas!

„Krzyże w życiu pełnią podobną rolę jak krzyżyki w muzyce: podwyższają”

Ludwik van Beethoven (1770-1827)

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza”

Paul Claudel

Odwiedziło nas

Odsłon: 1324

Odwiedzający

Odwiedza nas 18 gości oraz 0 użytkowników.

Parafia w obiektywie

Szukaj