Dziś jest 19-10-15 Imieniny: Jadwigi, Teresy, Florentyny

Kancelaria parafialna

jest czynna:
w poniedziałki,środy i piątki od 18.00 – 19.30
Telefon: 12 637 55 96,     662 380 402

  E-mail:
parafia.bronowice@gmail.com

Trwający 40 dni okres Wielkiego Postu rozpoczyna w Kościele katolickim Środa Popielcowa, której staropolska nazwa brzmi: „Wstępna Środa”.

 

 

Post zgodnie ze swoją nazwą nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Jezus udał się na to odosobnienie i umartwianie zaraz po przyjęciu chrztu z rąk św. Jana i przed rozpoczęciem publicznej działalności. Wtedy też św. Jan nawoływał do pokuty oraz przygotowania na przyjście Zbawiciela, który będzie chrzcił „Duchem Świętym i ogniem”.

W środę Popielcową kapłani posypują głowy wiernych odrobiną popiołu. Obrzędowi temu towarzyszą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Popiół jest symbolem umartwienia i nawrócenia się do Boga. Podobnie jak ogień, symbolizuje moc oczyszczającą. Przygotowuje się go, paląc gałązki palm wielkanocnych lub innych drzew, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową w poprzednim roku.

Od Środy Popielcowej obowiązuje w liturgii kolor fioletowy, w kościołach rzadziej odzywają się dzwony i grają organy. Przez cały Wielki Post, codziennie w naszej parafialnej świątyni, odprawiana jest Droga Krzyżowa, a w niedzielę - nabożeństwo Gorzkich Żalów.

W Popielec oraz w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18-tym a 60-tym rokiem życia. Wszystkich od 14-go roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

W Księdze Rodzaju czytamy: „Wtedy to Jahwe Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza dech życia w skutek czego stał się człowiek istotą żywą”. Bóg lepi swoje stworzenie jako arcydzieło i daje cząstkę swego życia - dech. Już sam opis podkreśla znikomość człowieka, bo proch jest tworzywem kruchym, ale również uwydatnia w człowieku dwoistość - dwa pierwiastki:

 - jeden będzie ciągnął go ku ziemi – proch

- drugi ku Bogu, bo z Niego posiada owo tchnienie.

Każdy z nas zanim w proch się obróci może zgromadzić wiele dobra, które przyda się na Sądzie Ostatecznym, ponieważ dobre czyny idą zawsze za człowiekiem. Przeżyjmy ten Wielki Post bez narzekania oraz z dziękczynieniem za dobro otrzymane i dokonane w naszym życiu, pamiętając przy tym, że proch jest dla człowieka wierzącego nadzieją, gdyż Jezus – Bóg Zbawiciel, oblókł się w niego, przyjmując ciało człowieka.

 

 

Odwiedziło nas

Odsłon: 826

Odwiedzający

Odwiedza nas 6 gości oraz 0 użytkowników.

Parafia w obiektywie

Szukaj